Warning: Use of undefined constant full - assumed 'full' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/certe/domains/politycznie.eu/public_html/wp-content/plugins/rss-post-importer/app/classes/front/class-rss-pi-front.php on line 205
 

Prezydent Rzeczypospolitej śmiertelnie postrzelony w Warszawie

Podaj dalej!

Do zamachu doszło o 12:12.

Znamy szczegóły.

Prezydent uczestniczył w otwarciu dorocznego Salonu Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych. Podczas zwiedzania wystawy w sali nr 1  Eligiusz N. oddał do Prezydenta z małej odległości trzy strzały. Zamachowiec to znany 53 letni krytyk sztuki, malarz i pedagog. Zamachowiec dał się zatrzymać i nie stawiał oporu.

Mamy zdjęcia.

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/9/94/Narutowicz_grave.JPG
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/9/94/Narutowicz_grave.JPG

Prezydent nie żyje

98 lat temu 16 grudnia 1922 roku o godzinie 12:12 Eligiusz Niewiadomski zastrzelił urzędującego od zaledwie 5 dni pierwszego prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Prezydentem wybranym LEGALNIE w świetle ówcześnie obowiązującego prawa, a jego zabójstwo było morderstwem typowo politycznym i nic nie usprawiedliwia takiej zbrodni, tak samo jak nic nie usprawiedliwia zabójstwa prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Narutowicz_death.jpg
https://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Narutowicz_death.jpg

Zamachowiec który zabił Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Eligiusz Niewiadomski to nie osoba niezrównoważona psychicznie jak próbowano to przedstawiać niejednokrotnie, nie jest to tez bohater, choć skrajna prawica w kraju usiłowała go gloryfikować jako męczennika w walce o wolność Polski.

Niewiadomski był znanym krytykiem sztuki, wykładowcą akademickim, autorem książek i pracownikiem Ministerstwa Kultury i Sztuki.

Był to człowiek o ugruntowanych poglądach skrajnie prawicowych i medialna nagonka (znane ze współczesnej historii – śmierć Adamowicza czy nagonka na obecna władze z tekstami w stylu “GODEK DO WORA, WÓR DO JEZIORA“) na Narutowicza doprowadziła do zaplanowania i wcielenia w “życie” planu.

Choć planował na początku zabicie kogo innego.

Początkowo Niewiadomski planował zabić Józefa Piłsudskiego, a zamach planował na 6 grudnia 1922 roku. Zrezygnował tylko dlatego, że Piłsudski ogłosił publicznie ze nie ma zamiaru zostać prezydentem.

Proces zabójcy prezydenta

Proces rozpoczął się już po 14 dniach od zamachu (jak pokazuje historia kiedyś sądy potrafiły szybko działać)  czyli 30 grudnia. Oskarżony przyznał się do złamania prawa, ale nie do zabicia prezydenta gdyż nie uznawał go za swojego prezydenta (brzmi znajomo?) i postrzegał go symbol zła.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Eligiusz_Niewiadomski#/media/Plik:E_Niewiadomski.jpg
https://pl.wikipedia.org/wiki/Eligiusz_Niewiadomski#/media/Plik:E_Niewiadomski.jpg

Niewiadomski do końca procesu nie wykazał skruchy.

Zamachowiec został skazany na śmierć i rankiem 31 stycznia 1923 roku, czyli nie całe 2 miesiące po zamachu, został stracony przez rozstrzelanie. Wyrok wykonała kompania 30 Pułku strzelców Kaniowskich.

Nauka płynąca z historii

Za zamach na Narutowicza tak jak za zamach na Adamowicza nikt z ich prawdziwych politycznych oponentów nie poniósł i nie poniesie odpowiedzialności.

Jeżeli doszło by do kolejnego podobnego zdarzenia także żaden polityk nie poniesie za nie odpowiedzialności.

Zabójca Narutowicza podobnie jak zabójca Adamowicza wskazywał na motywy polityczno-osobiste (poglądy skrajnie rozbieżne z poglądami zamordowanych).

Obecnie mamy sytuacje gdzi2e kilku polityków nie potrafiących pogodzić się z porządkiem prawnym w kraju i tym, że przegrali wybory wyprowadza ludzi na ulice i za pośrednictwem sprzyjających mediów podgrzewa atmosferę.

Sprawy nie poprawia fakt wykorzystywania mediów państwowych do “kontrowania” przekazu mediów wspierających obecną opozycję, bo powoduje to iż oglądając TVP i TVN ma się wrażenie, że dziennikarze tych stacji stojąc obok siebie mówią o 2 odrębnych wydarzeniach.

Lempart jak Niewiadomski

Lempart poglądami różni się od Kaczyńskiego jak Niewiadomski od Narutowicza.

Dlaczego porównuje te dwa duety choć ich pozycje i role się znacznie różnią?

Sytuacja jest mocno podobna, liderka OSK nie uznaje obecnych władz których symbolem dla niej jest prezes PiS-u.

Dlaczego uważam że nie uznaje? Bo inaczej nie wzywała by do obalenia demokratycznie wybranych władz i stworzenia niedemokratycznego Rządu Eksperckiego (historia też zna takie przypadki zmiany władzy np. rok 1916 w Carskiej Rosji).

Powyższa grafika pokazuje wytyczne OSK dla aktywistek i aktywistów. Czy nie wygląda to jak działania wymierzone przeciwko Państwu? Zorganizowana grupa nawołująca do powołania nielegalnego tworu który ma zastąpić demokratyczna władze.

Czy to nie brzmi trochę jak scenariusz podrzędnego filmu z gatunku “political fiction”? Tylko ze to nie film, to się dzieje tu i teraz.

 

Jak sądzicie uda się ochłodzić obecny spór społeczny i zjednoczyć naród podzielony przez polityków?

 

Podaj dalej!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *