Warning: Use of undefined constant full - assumed 'full' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/certe/domains/politycznie.eu/public_html/wp-content/plugins/rss-post-importer/app/classes/front/class-rss-pi-front.php on line 205
 

Auta bez prawa jady? Legalność w Polsce

Podaj dalej!

Pewna osoba zainteresowała nas tematem tak zwanych microcarów czyli czterokołowców lekkich klasyfikowanych w kategorii l6e – waga poniżej 350 i prędkość ograniczona do 45 km na godzinę. Na aukcjach można znaleźć informacje ze można nimi jeździć na podstawie dowodu osobistego. Czy to prawda?

foto pochodzi z: http://chatenet.pl/modele/ch32pick-up/

 

Samochodem na dowód

Tego typu opinie najczęściej wydają sprzedający takie pojazdy.

Dla przykładu:

  • sprzedajemy.pl

Mam do sprzedanie auto na które nie potrzeba prawa jazdy (wystarczy mieć ukończone 18 lat lub posiadać kartę motorowerową / prawo jazdy AM )

  • otomoto.pl

Opis pojazdu

Grecav eke czterokolowiec lekki, silnik 505 ccm diesel moc 5 koni, waga 349 bez prawa jazdy, wystarczy dowód osobisty,
  • allegro.pl

microcar SIMCA JDM AMBIZJA wersja SPORT SAMOCHODEM MOŻNA JEŹDZIĆ BEZ PRAWA JAZDY SAMOCHÓD JEST JUŻ ZAREJESTROWANY W POLSCE (posiada ważny przegląd i ubezpieczenie ) możliwy transport na terenie całego kraju Kategoria L6E W dowodzie rejestracyjnym i badaniu technicznym: czterokołowiec lekki Można jeździć posiadając jedynie dowód osobisty

pojazd samochodowy inny czterokołowiec lekki AIXAM City o przebiegu 25 tys.km, auto jest zarejestrowane w kategorii L6E to znaczy ze jego masa własna i moc pozwala na poruszanie sie tym pojazdem juz od 14 lat . Wystarczyło mieć uprawnienia do kierowania motorowerem żeby prowadzić pojazd w tej kategorii. Podobno można tez jeździć jak zabiorą prawko za punkty, lub alkohol.

Niemniej jednak wielu urzędników twierdzi, że wymagane jest co najmniej prawo jazdy kategorii AM lub B1.

Ustawa o kierujących pojazdami z dnia 5 stycznia 2011 roku w naszej ocenie nie daje jednoznacznej odpowiedzi.

Artykuł 6 pkt. 1 ustęp 1 tej ustawy stanowi:
Prawi jazdy (AM – przyp. redakcji) stwierdza posiadanie uprawnienia do kierowania:
a) motorowerem,
b) czterokołowcem lekkim;

Więc te dwa pojazdy znalazły się w jednym worku. Czytając dalej ustawę  w artykule 133 pkt 3 czytamy:

Osobę, która przed dniem wejścia w życie ustawy ukończyła 18 lat, uznaje się za uprawnioną do kierowania motorowerem na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Wobec tej osoby nie wymaga się posiadania dokumentu stwierdzającego to uprawnienie.

 

Stanowisko POLICJI  w sprawie uprawnień do kierowania L6e

Dlatego poprosiliśmy o opinie Wydział Opiniodawczo-Analityczny Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Oto jednoznaczna odpowiedź:

Witam, 
Ust. 3 art. 133 ustawy o kierujących pojazdu jest przepisem o szczególnym charakterze, sankcjonującym prawo, które obowiązywało wcześniej, tj. przed dniem 19 stycznia 2013 r., w ustawie Prawo o ruchu drogowym. Konkretnie chodzi o przepis, który wskazywał, że od osoby, która ukończyła 18 lat nie wymaga się uprawnienia do kierowania motorowerem. Obecnie do kierowania motorowerem wymagane jest prawo jazdy (co najmniej) kat. AM, a wskazany przez Państwa przepis jest wyjątkiem od zasady. 

W praktyce motorower jest często utożsamiany z czterokołowcem lekkim, który jest pojazdem samochodowym. Do tego dochodzi błędna interpretacja przepisów, która polega na objęciu wyjątkiem, o którym mowa w art. 133 ust. 3 ustawy o kierujących pojazdami, nie tylko motorowerów, ale również czterokołowców lekkich.        

 
Z poważaniem
kom. Jacek Giszczak
ekspert Wydziału Opiniodawczo – Analitycznego
Biura Ruchu Drogowego KGP

 

Ta odpowiedź w ocenie naszej redakcji jest jednoznaczna i jasno przedstawia to, że osoby które ukończyły 18 lat przed 19 stycznia 2013 roku mogą prowadzić na podstawie dowodu osobistego motorower, ale nie czterokołowiec lekki.

 

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa o prowadzeniu czterokołowców lekkich i motorowerów

Pomimo jednoznacznej opinii Polskiej Policji zadaliśmy teżto pytanie Ministerstwu Infrastruktury i Budownictwa.

Szanowni  Państwo, obecnie do kierowania czterokołowcami wymagane jest co najmniej prawo jazdy kategorii AM – w przypadku czterokołowców lekkich, lub B1 – w przypadku pozostałych czterokołowców. Zgodnie z art. 133 ust. 3 ustawy o kierujących pojazdami osoba, która przed dniem wejścia w życie ustawy (19 stycznia 2013 r.) ukończyła 18 lat, ma uprawnienia do kierowania motorowerem na terytorium RP. Oznacza to, że na podstawie dowodu osobistego może kierować wyłącznie motorowerami, a nie czterokołowcami. Do dnia wejścia w życie ww. ustawy do kierowania czterokołowcami upoważniało prawo jazdy kategorii B1 lub wyższej.

Z poważaniem

Szymon Huptyś

Rzecznik prasowy

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa

Stanowisko przedstawicieli władz zarówno tych ustawodawczych jak i tych pilnujących porządku na grogach jest jasne.

Kierując microcarem musisz posiadać stosowne uprawnienia.

Dowód osobisty nie uprawnia do kierowania microcarem / czterokołowcem lekkim / l6e.

Czy ktoś jeszcze ma wątpliwości, że sprzedawcy używanych microcarów w naszym kraju celowo wprowadzają w błąd kupujących by na nieświadomości zarobić?

 

Podaj dalej!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Next Post

Kolejne pół miliarda złotych dla gmin w województwie śląskim

pon Gru 14 , 2020
1 240 945 181,35 zł dla województwa śląskiego w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. W tym 531 695 686,35 zł w ramach części wnioskowej. Do samorządów w całej Polsce trafi w sumie 12 mld złotych.