Akt oskarżenia w sprawie byłej Komornik oskarżonej o przestępstwo urzędnicze

Podaj dalej!

 

Prokuratura Okręgowa w Katowicach skierowała do Sądu Rejonowego w  Będzinie akt oskarżenia przeciwko byłej Komornik oskarżonej o przekroczenie uprawnień przy  wykonywaniu czynności komorniczych i działanie na szkodę interesu prywatnego stron i innych uczestników postępowania jak również Skarbu Państwa.

 

Jak wynika z ustaleń śledztwa  Komornik, w okresie od 6 maja 2016 roku do 8 stycznia 2018 roku, wbrew przepisom ustawy,  nie podjęła czynności, na które żądała zaliczek, nie rozliczyła ich w terminie wynikającym z przepisów i nie zwróciła niewykorzystanej części. Chodzi o  łączną kwotę 226.000 złotych wpłaconą przez wierzycieli jako zaliczki na koszty prowadzonych czynności egzekucyjnych. Kwota ta nieprawidłowa została przeznaczona przez Komornika na inne  nieuprawnione cele: należności biegłych, koszty ogłoszeń w pismach, koszty transportu specjalistycznego, należności osób powołanych  do udziału w czynnościach, koszty doręczania środków pieniężnych przez pocztę lub przelewem bankowym, koszty doręczenia korespondencji, koszty działania komornika. Łącznie w śledztwie ustalono 561 pokrzywdzonych. Postępowanie w tej sprawie zostało zainicjowane po przeprowadzonej wizytacji przez Radę Izby Komorniczej, która ujawniła nieprawidłowości w zakresie gospodarki finansowej  prowadzonej przez oskarżoną Kancelarii.

 

Przesłuchana w charakterze podejrzanej nie przyznała się do popełnienia zarzucanego jej czynu.  W śledztwie podejrzana podała między innymi, iż prowadzona przez nią Kancelaria Komornicza była mało dochodowa, a kiedy nie miała pieniędzy na opłacenie rachunków regulowała je środkami wpłaconymi jako zaliczki.

 

Wobec podejrzanej nie stosowano środka zapobiegawczego. W chwili przedstawienia zarzutów wymieniona nie wykonywała obowiązków Komornika.

 

 Oskarżonej grozi kara pozbawienia wolności do lat 10.

 

 

 

 

 

Zespół Prasowy Prokuratury Okręgowej

 

w Katowicach

 

Normal
0

21

false
false
false

PL
X-NONE
X-NONE

/* Style Definitions */
table.MsoNormalTable
{mso-style-name:Standardowy;
mso-tstyle-rowband-size:0;
mso-tstyle-colband-size:0;
mso-style-noshow:yes;
mso-style-priority:99;
mso-style-parent:””;
mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt;
mso-para-margin-top:0cm;
mso-para-margin-right:0cm;
mso-para-margin-bottom:8.0pt;
mso-para-margin-left:0cm;
line-height:107%;
mso-pagination:widow-orphan;
font-size:11.0pt;
font-family:”Calibri”,sans-serif;
mso-ascii-font-family:Calibri;
mso-ascii-theme-font:minor-latin;
mso-hansi-font-family:Calibri;
mso-hansi-theme-font:minor-latin;
mso-bidi-font-family:”Times New Roman”;
mso-bidi-theme-font:minor-bidi;
mso-fareast-language:EN-US;}

Source: Prokuratura Katowice

Podaj dalej!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Next Post

Wjechała do rowu uciekając przed zderzeniem z sarną

pon Cze 15 , 2020
We wtorek 9 czerwca o godzinie 9:20 namysłowskie służby ratownicze otrzymały zgłoszenie o wypadku drogowym pod Namysłowem. Po dotarciu na miejsce pierwszych zastępów, okazało się, że kierująca toyotą yaris nie chcąc  uderzyć w wybiegającą na drogę dziką zwierzynę, zjechała z jezdni do rowu.