Warning: Use of undefined constant full - assumed 'full' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/certe/domains/politycznie.eu/public_html/wp-content/plugins/rss-post-importer/app/classes/front/class-rss-pi-front.php on line 205
 

Profesjonalna ochrona?

Podaj dalej!

“… profesjonalna ochrona to nie paczka draży, jeżeli ktoś potrzebuje ochrony to musi się pogodzić z tym, że część jego życia ulegnie podporządkowaniu naszym zasadom i procedurom … nie chronimy.”

Rozmawiamy z Mikołajem Bułatem, właścicielem Agencji Ochrony SECURCOM zajmującej się ochroną osób.

Panie Mikołaju, ochrona w Polsce jest powszechna i tania, Pana firma tania nie jest, a jednak utrzymuje się na rynku od lat, jaki jest sekret?

W skrócie powiedziałbym że zasady… przez duże “Z” i trzymanie się pewnych założeń i standardów jakie przyświecały mi w momencie podejmowania decyzji o rozpoczęciu takiej działalności. Oczywiście bardzo istotne znaczenie ma tu również fakt znajomości przepisów które regulują prowadzenie takiej działalności. Rzetelność i nie wciskanie powszechnego “kitu” klientowi… np. w postaci wmawiania kllientowi który chce uzbrojonej ochrony że to niemożliwe bo przepisy tego zabraniają “…bo tylko konwoje mogą mieć broń…” już kilka razy spotkałem się takim stwierdzeniem klientów szukających odpowiedniej firmy mogącej zapewnić im bezpieczeństwo i ich rodzinom. Firmy z którymi rozmawiali żeby nie dać uzbrojonego ochroniarza (bo może nie mają statusu SUFO, a takich jest zdecydowana większość twierdzą że nie można zapewniać ochrony osobom prywatnym z bronią…)

Wiec istnieje w naszym kraju rynek profesjonalnej ochrony, komu są takie usługi potrzebne, kto z nich korzysta?

Wachlarz podmiotów jest bardzo szeroki. Ale tak naprawdę moje pojmowanie ochrony nie ma wiele wspólnego z tym co powszechnie kojarzy się z ochroną w Polsce, przysłowiowy Pan z za linii kas w markecie, czy Pan z napisem ochrona gdzieś na budowie lub parkingu nie bardzo mieści się w moich kryteriach. Notabene nie mieścił się on również twórcom pierwotnych przepisów ustawy o ochronie osób i mienia i kształtował tą branżę zupełnie inaczej na początku. Lata wypaczeń i działalności samych przedsiębiorców zmierzających do osiągania zysków przy jak mniejszych nakładach i jak najmniejszej odpowiedzialności w połączeniu ze stopniową degradacją branży i nowelizacjami które z czasem coraz bardziej ją ograniczały i wypaczały doprowadził do tego że tak naprawdę prywatny sektor bezpieczeństwa właściwie nie istnieje… Branża tak naprawdę świadczy głównie usługi portierskie i dozorcowskie. I w dużej mierze sama się do tego przyczyniła… oczywiście Państwo Polskie też sporo w tym pomogło. Ale wracając do pierwszego zdania, tak naprawdę profesjonalnej, wyszkolonej i uzbrojonej w broń bojową ochrony potrzebuję wiele podmiotów, instytucji i osób prywatnych… Problem polega na tym że taka ochrona jest droższa i na tle ogółu firm działających w branży stosunkowo mało dostępna… W dzisiejszej dobie w mojej ocenie w wielu miejscach powinny znajdować się i pracować zespoły (minimum dwu osobowe) pracowników ochrony którzy są uzbrojeni W broń palną bojową. Właściwie każde doniesie prasowe dotyczące ataków z użyciem niebezpiecznych narzędzi czy osób wyjątkowo agresywnych rodzi pytanie czy była tam ochrona… bo policji 99% przypadków na miejscu niema, musi dopiero dojechać po zgłoszeniu (czyli w zasadzie po fakcie). Ochrona to nie “Pan z za kasy czy dozorca na parkingu” tylko uzbrojony i wykwalifikowany zawodowiec który powinien być tam po to żeby przeciwstawić się przemocy która często kończy się tragicznie.

Doniesienia prasowe wskazują na spora ilość zabezpieczanej przez policje broni i materiałów wybuchowych, czy jesteście przygotowani na ewentualność zmierzenia się z takimi wyzwaniami?

Na większość tego typu wyzwań jesteśmy zawsze gotowi… w zasadzie działamy “Po wojskowemu..” i staramy się przewidywać “nieprzewidywalne”. Takie podejście pokazuję że rozpoznanie i planowanie jest bardzo istotne w naszej pracy i “przypadkowi” staramy się nie pozostawiać “pola manewru”. Od niedawna współpracujemy również z Firmą EODTech, która jest wyspecjalizowana w wykrywaniu i neutralizowaniu materiałów wybuchowych, zajmuję się szeroko pojętym rozpoznaniem pirotechnicznym. W połączeniu z uzbrojonym zespołem ochronnym stanowi to solidny zespół zabezpieczający. (tu daj info, że na stałe współpracujesz z firmą zajmująca się poszukiwaniem i neutralizacją materiałów niebezpiecznych)

Czyli nie wszystko robicie sami?

Jest takie powiedzenie że jak coś jest do wszystkiego te jest …”D… niczego” , zajmujemy się tym na czym znamy się najlepiej a to co wiemy że ktoś zrobi lepiej od nas zostawiamy właśnie tym którzy to zrobią lepiej. (nie można zajmować się wszystkim z taka sama jakością, czasami lepiej jest zlecić cześć zadań podmiotom które są wysoko wyspecjalizowane w wąskiej dziedzinie)

Czyli każdy kto czuje realne zagrożenie może się do Państwa zgłosić po profesjonalna ochronę i spać spokojnie?

Żeby nie było tak całkiem “super optymistycznie”, nikt kto czuje realne zagrożenie nie może spać spokojnie, nie ma 100% pewności że ktoś jest w stu procentach bezpieczny i nasza firma takiej gwarancji nikomu nigdy nie dała i nie da… pewne jest natomiast to że taka osoba czy instytucja która czuję się lub jest zagrożona może spać znacznie spokojniej niż my jako podmiot który to bezpieczeństwo ma zapewnić. Różnica między taką firmą jak moja a wieloma innymi jest taka że my stawiamy bezpieczeństwo naszych klientów ponad własne i nie wahamy się ryzykować własnym zdrowiem i życiem w ochronie naszych klientów… (nie jest tak, że przyjmujemy każde zlecenie, usługa profesjonalnej ochrony to nie produkt na półce w markecie, oceniamy sytuacje i podejmujemy decyzje czy nasze usługi są zasadne, czy klienta stać i czy zgodzi się na na nasze warunki, bo każda taka realizacja odbywa się na naszych warunkach określanych między innymi Ustawą ale przede wszystkim zasadami jakie nam przyświecają)

Warunki? Ktoś chce Wam dać zarobić, a Wy mu stawiacie warunki?

Jak mówiłem profesjonalna ochrona to nie paczka draży, jeżeli ktoś potrzebuje ochrony to musi się pogodzić z tym, że część jego życia ulegnie podporządkowaniu naszym zasadom i procedurom – jeżeli nie ma zgody na to abyśmy decydowali w kwestiach bezpieczeństwa to nie chronimy.


Detective, Security Office SECURCOM
Biuro Detektywistyczne i Ochrony SECURCOM
Mikolaj Bulat Tel. +48-535-484-733
Adress: os. 2 Pułku Lotniczego 46/4, 31-870 Kraków, Poland.
NIP: 945-172-01-55 , REGON: 122418630
website : www.securcom.net.pl
e-mail : securcom@securcom.net.pl

Podaj dalej!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

Z Nysy do Krakowa, Warszawy i Jeleniej Góry

wt. czerwiec 2 , 2020
Od 13 grudnia br. zostaną przywrócone połączenia pospieszne przez Nysę – tak zapowiada Ministerstwo Infrastruktury.  2 pociągi z Jeleniej Góry „Szczeliniec” i „Sudety” zawiozą nas do Krakowa i Warszawy.  – 15 lat nie jeździł tędy żaden pociąg pośpieszny – tłumaczy Zastępca Burmistrza Nysy, Marek Rymarz. – Ja sam dojeżdżałem na studia pociągiem […]